Frågor från media

Karlstads kommuns presskontakter

Här hittar du som jobbar som journalist kontaktuppgifter till kommunikationsansvariga på förvaltningar och bolag. De kan hjälpa dig att få tag i information.

Har du informations- eller pressfrågor är du välkommen att kontakta:

Kommunikationsenheten

Katarina Lindström, kommunikationsdirektör 
katarina.lindstrom@karlstad.se
Tel: 054-540 10 18
Mobil: 070-565 99 37

Emelie Wastelius, kommunikatör
emelie.wastelius@karlstad.se
Tel: 054-540 10 26
Mobil: 070-001 89 90

Lena Gullander, kommunikatör
lena.gullander@karlstad.se

Tel: 054-540 10 20
Mobil: 070-359 35 15

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen

Magnus Ejnermark, kommunikatör
magnus.ejnermark@karlstad.se

Tel: 054-540 52 40

Barn- och ungdomsförvaltningen

Gabriella Alström, kommunikationsstrateg
gabriella.alstrom@karlstad.se

Tel: 054-540 29 04

Per Andersen, kommunikatör 
per.andersen@karlstad.se
Tel: 054-540 36 98

Karlstad-Hammarö gymnasieförvaltning

David Falk, kommunikatör 
david.falk@karlstad.se
Tel: 054-540 13 07

Kultur- och fritidsförvaltningen

Debora Karlsson, kommunikationsstrateg
debora.karlsson@karlstad.se
Tel: 054-540 24 23

Nina Boström, kommunikatör
nina.bostrom@karlstad.se
Tel: 054-540 23 58

Miljöförvaltningen, stadsbyggnadsförvaltningen och teknik- och fastighetsförvaltningen

Annica Granlund, kommunikatör
annica.granlund@karlstad.se

Tel: 054-540 68 66

Michael Sundholm, utvecklingssamordnare
michael.sundholm@karlstad.se

Tel: 054-540 68 63

Karin Svensson, kommunikatör
karin.svensson2@karlstad.se
Tel: 054-540 66 32

Lisa Hygge, kommunikatör
lisa.hygge@karlstad.se
Tel: 054-540 68 34

Vård- och omsorgsförvaltningen

Linda Eklind, kommunikationsstrateg
linda.eklind@karlstad.se

Tel: 054-540 55 77

Hannah Wiklander, kommunikatör
hannah.wiklander@karlstad.se
Tel: 054-540 56 33

KBAB

Emely Sandsjoe, kommunikationsansvarig
emely.sandsjoe@kbab.se

Tel: 054-540 74 60

Karlstads Energi AB

Peo Ajaxson, informatör
peo.ajaxson@karlstad.se

Tel: 054-540 71 17

Karlstads Elnät AB

Marija Borenius, informations- och marknadschef
marija.borenius@karlstad.se

Tel: 054-540 74 02

Karlstadsregionens räddningstjänstförbund

Birgitta Johansson, kommunikatör
birgitta.johansson@karlstad.se
Tel: 054-540 28 10

Frida Orlinder, kommunikatör
frida.orlinder@karlstad.se

Tel: 054-540 28 04

Mariebergsskogen AB

Maria Nyström, informatör
maria.nystrom@karlstad.se

Tel: 054-540 27 52

Karlstad Airport

Åsa Jernfält, kommunikationsstrateg
asa.jernfalt@karlstad.se
Tel: 054-540 77 11

Har du synpunkter på den här sidan, tar vi tacksamt emot dem. Fyll i formuläret nedan och dina synpunkter skickas till ansvarig för sidan. Om du anger din e-postadress kan vi ge återkoppling. Tack för att du hjälper oss att skapa en bättre webbplats.

Uppdaterad den