Idrottsgymnasiet

Idrottsskölden

Idrottsskölden har delats ut vid Karlstads Läroverk och dess efterföljare sedan 1906. Skölden tillfaller skolans bäste idrottsman- eller kvinna, tillika god kamrat eller som det numera uttrycks: skolans idrottsprofil.

Den första skölden fick Sven Låftman, som året därpå erövrade fem guld vid Skolungdomens/Skol-SM i Stockholm och därmed vann lagsegern till Karlstad.

Bland senare tiders mottagare finns Stefan Holm, olympisk guldmedaljör 2004 och dessutom fyrfaldig världsmästare inomhus i höjdhopp.

Idrottsskölden har också utdelats vid följande skolor i Karlstad: Folkskoleseminariet, Älvkullegymnasiet, Handelsgymnasiet, Hammarö utbildningscenter och Nobelgymnasiet. I listan har även elever som gått Friidrottsgymnasiet och som studerat vid någon av skolorna tagits med.

 

1906  Sven Låftman
1907  Ernst Adolf Elgh
1908  Karl ED Dahlberg
1909  Bror Mellin
1910  Hugo Ahrén
1911  Inge Lindholm
1912  Georg Helleberg
1913  Karl Ludvig Böttiger
1914  Sven Runström
1915  John Rapp
1916  Eric Borgström
1917  Carl Linberg
1918  Erik Renvall
1919  Per B Jansson
1920  Ivar Persson
1921  Folke Jansson (Harboe)
1922  Manne Goldmann
1923  Nils G Lindmark
1924  Gunnar Jansson
1925  Sven Henriksson
1926  Allan Edebäck
1927  Klas Thoresson
1928  Sven Eng
1929  Sven Mollstedt
1930  Arnold Andersson
1931  Karl Erik Sjögren
1932  Axel Nygren
1933  Bo Lundén
1934  Johan Söderbaum
1935  Olov Ljungdahl
1936  Åke Sjökvist
1937  Bertil Larsson
1938  Inge Westerlind
1939  Lars Nordin
1940  Rolf Gefvert
1941  Gunnar Johansson (Törneland)
1942  Ture Arvidsson
1943  Sven Jansson
1944  Göte Andersson
1945  Ingemar Allard
1946  Erik Falk
1947  Lars Weslien
1948  Olov Weslien
1949  Kjell Karlsson
1950  Tore Söderberg
1951  Olle Kihlgren
1952  Signar Skålberg
1953  Karl-Axel Lundberg
1954  Birgitta Djurberg
1955  Tore Lönnholm
1956  Lennart Bernhult
1957  Sten Åke Nyrén
1958  Kjell Forsvall
1959  Bosse Parnevik
1960  Tomas Hagegård
1961  Olle Ahlstrand
1962  Gunilla Hjerdt
1963  Bengt Eskilsson
1964  Jan-Åke Halth
1965  Thomas Hofström
1966  Anders Borgström
1967  Tommy Jonsson/SG - Stefan Carlsson/TG
1968  Lars Johansson/SG - Lennart Jonsson/TG
1969  Jan Kvarnström/SG - Hans-Erik Jansson/TG
1970  Lars Lilja/SG - Benny Johansson/TG
1971  Raimo Tikka/SG - Björn Nykvist/TG
1972  Olav Dille/SG - Jan-Erik Andersson/TG
1973  Anders Gärdeborn/SG - Lennart Weinebäck/TG
1974  Hans Iderström/SG - Conny Wahlström/TG
1975  Claes-Otto Wikloff/SG - Anders Berggren/TG
1976  Lennart Ljung/SG - Per Lindeman/TG
1977  Malin Michaelsson/SG
1978  Göran Svensson/SG
1979  Dan Olsson/SG - Kristoffer Wessmark/TG
1980  Ann-Louise Skoglund/SG - Maria Watz/TG
1981  Stefan Olsson/SG - Anders Öberg/TG
1982  Jan Bengtsson/SG
1983  Magnus Fyhr/SG - Claes Rahm/TG
1984  Stefan Olsson/SG - Per Fredriksson/TG
1985  Per Nilsson/SG - Stefan Schüttler/TG
1986  Mikael Ekelund/SG - Niclas Johannesson/TG
1987  Karin Lindberg/SG – Thomas Larsson/TG
1988  Daniel Rydmark/SG – Fredrik Danielsson/TG
1989  Erica Andersson/SG – Jenny Sjöwall/TG
1990  Katarina Larsson/SG – Mattias Olsson/TG
1991  Kristin Jonsson/TG
1992  Linda Eriksson/SG – Mathias Carlsson/TG
1993  Katja Åsvik/SG – Anders Jemail/TG
1994  Linus Bernhult/TG
1995  Maria Busk/TG - Stefan Holm/FIG
1996  Martin Emanuelsson/TG - Emelie Färdigh/FIG
1997  David Sundström/SG - Fredrik Östlund/TG - Jim Olsson/FIG
1998  Jenny Monsén/TG - Cecilia Nilsson/FIG
1999  Marie Andersson/TG - Johan Engberg/FIG
2000  Anna Nilsson/TG - Emma Rienas/FIG
2001  Erika Hayd/TG - Robert Sjödén/FIG
2002  Christian Forsman/TG - Karin Engström/SG – Izabel Savic/FIG
2003  Malin Bergström/TG – Marius Holtet/SÄG – Johan Bagge/FIG
2004  Maria Westerlind/TG – Therese Gustafsson/FIG
2005  Christian Svanqvist/SÄG – Viktor Kjell/TG – Emma Björkman/FIG
2006

 Richard Jensen och Caroline Morell/SÄG – Elin Sandgren/TG – Simon Johansson/FIG –Elinor Forssander/HUC

2007  Johan Bertilsson och Rebecca Jonsson/TG – Sofia Haglund/ÄG – Ulf Ankarling/FIG
2008  Claes Almskog/SG - Felix Siljebäck Larsen/TG - Sanna Jansson/FIG
2009  Linnéa Ranudd/TG – Markus Johansson/FIG
2010 Emelie Lundberg/TG - Kristin Franke-Björkman/FIG
2011 Caroline Sandsjoe/FIG
2012 Oscar Vestlund/FIG
2013 Simon Karlén/ FIG
2014 Nadia Shirafkan Nejad/FIG

2015

Emilia Kjellberg
 2016 Linn Forsell
2017

Caroline Näslund & Niclas Bergman Larsson

 2018  Ida Stenbäck & Henrik Larsson
 2019  Sara Forsell & Melker Gustavsson
   
   
   
   
   
   

Uppdaterad den