Som vuxenstuderande har du möjlighet att få handledning och stöd i dina studier under din tid som studerande.
Lärcenter erbjuder vuxenstuderande i Karlstad en plats där du kan få handledning och stöd i dina studier. Här finns lärare med olika ämnesutbildning tillgängliga för att hjälpa och stötta dig, oavsett vad du läser på för nivå. Du behöver inte boka en studieplats i förväg utan du är varmt välkommen hit om du vill studera i en lugn miljö. Det finns även möjlighet att låna både dator och kurslitteratur på plats.
Lärcenter ligger på fjärde våningen i Tingvallagymnasiets byggnad Eken.
Adress: Karlbergsgatan 2A, 652 24 Karlstad
Har du några frågor är du välkommen att kontakta oss på vår mejladress.
E-post: larcenter@karlstad.se
Dagar | Tider |
---|---|
Måndag | 08.30 - 17.00 |
Tisdag | 08.30 - 17.00 |
Onsdag | 08.30 - 15.30 |
Torsdag | 08.30 - 17.00 |
Fredag | 08.30 - 15.00 |
Till Lärcenter är man alltid välkommen när som helst under våra öppettider men vi erbjuder handledningstider för dig som vill ha hjälp inom något specifikt område. Se tabellerna nedanför.
Dagar | Tider |
---|---|
Måndag | 08.30 - 12.30 |
Tisdag | 13.00 - 17.00 |
Onsdag | 08.30 - 12.30 |
Torsdag | 13.00 - 17.00 |
Fredag | 08.30 - 12.00 |
Dagar | Tider |
---|---|
Måndag | 13.00 - 17.00 |
Tisdag | 08.30 - 12.30 |
Onsdag | 13.00 - 15.30 |
Torsdag | 08.30 - 12.30 |
Fredag | 10.00 - 15.00 |
Dagar | Tider |
---|---|
Måndag | 13.30 - 16.00 |
Tisdag | - |
Onsdag | 12.30 - 15.00 |
Torsdag | 12.30 - 15.00 |
Fredag | - |
Om du inte har möjlighet att komma till oss under våra handlingstider kan du boka ett digital handledningssamtal.
Du som är i behov av stöd ska ha samma möjligheter som alla andra att klara din utbildning. På Lärcenter erbjuder vi ett stödteam för dig som behöver lite extra stöttning i dina studier.
Har du frågor och tankar som rör dina studier? Har du svårt att följa kursens planering? Har du svårt att komma i gång eller hålla fokus? Som studerade inom vuxenutbildningen har du som elev möjlighet att få stöd i dina studier.
I första hand ska du ta kontakt med din lärare när du tycker att något är svårt. Berätta för läraren vad du har svårt för när du studerar och vad du behöver för att lyckas. Om studierna ändå inte fungerar är du varmt välkommen att höra av dig till oss i stödteamet. Vi är utbildade för att kunna hjälpa dig hitta ytterligare verktyg för att klara dina kurser.
I Stödteamet arbetar speciallärare och specialpedagog. Vi arbetar tillsammans med lärarna och handledarna på Lärcenter för att alla som studerar ska få det stöd de behöver för att klara sina studier.
Specialläraren arbetar vid behov direkt med dig som studerar. Stödet kan röra sig om till exempel planering och struktur i studierna, handledning i ämnet, anpassningar vid prov och att tydliggöra uppgifter.
Specialpedagogen gör tillsammans med dig som behöver stöd i studiesituationen en kartläggning. Kartläggningen ligger till grund för vidare stödinsatser och/eller de anpassningar som kan behövas för att du ska uppnå dina studiemål. Specialpedagogen kan hjälpa dig med att skriva ett intyg om specifika inlärningssvårigheter till CSN.
Sidan uppdaterad: 2023-09-27