Praktikplatser och examensarbeten

Är du intresserad av att göra din praktik eller skriva ditt examensarbete hos oss? Karlstads kommun är en av Värmlands största arbetsgivare och varje år tar vi emot flera hundra praktikanter i olika åldrar. Här hittar du vilka vägar det finns för dig som student att göra ditt examensarbete och praktisera i våra verksamheter.

Intresseanmälan för praktik eller examensarbete

Är du intresserad av att göra din praktik eller skriva ditt examensarbete hos oss? Då är du varmt välkommen att göra en intresseanmälan hos oss. Observera att intresseanmälan inte gäller för verksamhetsförlagd utbildning (VFU).

Studentsamverkan

Karlstads kommun har ett samarbete med Karlstads universitet för att du som student ska få en bra arbetsmarknadsanknytning av din utbildning. Studentsamverkan innebär att Karlstads kommun erbjuder praktikplatser, gästföreläsningar, studiebesök och ämnen till examensarbeten.

För varje utbildningsprogram som är relevant för kommunens verksamhet finns en utsedd kontaktperson på kommunen. Hör gärna av dig till någon av våra kontaktpersoner om du är sugen på att praktisera hos oss eller om du vill ha förslag på ett tema för ditt exjobb eller intervjua någon inför din uppsats.

Samordnare för studentsamverkan

Liselott Hjärpe
Telefon: 054-540 10 93
E-post: liselott.hjarpe@karlstad.se

Biologiprogrammet

Catharina Knutsson
Telefon: 054-540 67 89
E-post: catharina.knutsson@karlstad.se

Civilekonomprogrammet

Birgitta Nilsson
Telefon: 054-540 67 61
E-post: birgitta.nilsson4@karlstad.se

Civilingenjör: Datateknik

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

Fastighetsekonomi

Marie Sandberg
Telefon: 054-540 66 66
E-post: marie.sandberg@karlstad.se

Förskollärarprogrammet

Johanna Zander
Telefon: 054-540 32 62
E-post: johanna.zander@karlstad.se

Grundlärarprogrammet: Förskoleklass och grundskolans åk 1-3 och Grundlärarprogrammet: Grundskolans åk 4-6

Johanna Zander
Telefon: 054-540 32 62
E-post: johanna.zander@karlstad.se

Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inriktning Husbyggnad

Marie Sandberg
Telefon: 054-540 66 66
E-post: marie.sandberg@karlstad.se

Högskoleingenjör: Datateknik (dataingenjör)

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik

Anders Åkesson
Telefon: 054-540 73 74
E-post: anders.akesson@karlstad.se

Ingenjör energi- och miljöteknik

Johan Svartvik
Telefon: 054-540 71 41
E-post: johan.svartvik@karlstad.se

Högskoleingenjör innovations- teknik och design

Emil Joelsson
Telefon: 054-540 12 55
E-post: emil.joelsson@karlstad.se

Högskoleingenjörsprogrammet i lantmäteriteknik och geografisk IT

Anders Gustavsson
Telefon: 054-540 45 13
E-post: anders.gustavsson@karlstad.se

Idrottsvetenskapliga programmet inriktning idrottscoaching

Stephan Hammar
Telefon: 054-540 25 17
E-post: stephan.hammar@karlstad.se

Kandidatprogram i datavetenskap

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

Kommunikation och PR

Ylva Elofsson
Telefon: 054-540 11 59
E-post: ylva.elofsson@karlstad.se

IT- design programmet: Affärssystem och ekonomi

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

IT- design: Systemdesign

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

IT, projektledning och affärssystem

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

Kompletterande pedagogisk utbildning

Henrik Fröling
Telefon: 054-540 13 19
E-post: henrik.froling@karlstad.se

Kulturvetarprogrammet

Gabriella Menerwa Kaasinen
Telefon: 054-540 58 08
E-post: gabriella.menerwa.kaasinen@karlstad.se

Matematikprogrammet

Birgitta Nilsson
Telefon: 054-540 67 61
E-post: birgitta.nilsson4@karlstad.se

Medier och kommunikation: Digitala medier och analys

Ylva Elofsson
Telefon: 054-540 11 59
E-post: ylva.elofsson@karlstad.se

Medier och kommunikation: Visuell kommunikation och design

Ylva Elofsson
Telefon: 054-540 11 59
E-post: ylva.elofsson@karlstad.se

Miljövetenskap/Miljö och säkerhet

Mikael Haster
Telefon: 054-540 46 92
E-post: mikael.haster@karlstad.se

Musiklärarprogrammet

Johanna Zander
Telefon: 054-540 32 62
E-post: johanna.zander@karlstad.se

Lantmätarprogrammet

Anders Gustavsson
Telefon: 054-540 45 13
E-post: anders.gustavsson@karlstad.se

Personal och arbetsliv

Elin Lundgren
Telefon: 054-540 22 54
E-post: elin.lundgren@karlstad.se

Politices kandidat

Linda Harkman
Telefon: 054-540 10 51
E-post: linda.harkman@karlstad.se

Psykologprogrammet

Pille Kustov
Telefon: 054-540 12 98
E-post: pille.kustov@karlstad.se

Rättsvetenskapligt program

Dan Tågmark
Telefon: 054-540 10 04
E-post: dan.tagmark@karlstad.se

Samhällsanalytiker med inriktning organisering

Linda Harkman
Telefon: 054-540 10 51
E-post: linda.harkman@karlstad.se

Samhällsplanerarprogrammet

Henrik Grund
Telefon: 054-540 53 73
E-post: henrik.grund@karlstad.se

Sjuksköterskeprogrammet

Anna-Lena Mörk
Telefon: 054-540 58 84
E-post: anna-lena.mork@karlstad.se

Socionomprogrammet

Susanne Sjöström
Telefon: 054-540 52 39
E-post: susanne.sjostrom@karlstad.se

Turismprogrammet

Marita Närtell
Telefon: 054-540 10 70
E-post: marita.nartell@karlstad.se

Webb och multimedia

Mikael Holmgren
Telefon: 070-001 59 41
E-post: mikael.holmgren@karlstad.se

Yrkeslärarprogrammet

Henrik Fröling
Telefon: 054-540 13 19
E-post: henrik.froling@karlstad.se

Ämneslärarprogrammet gymnasieskolan

Henrik Fröling
Telefon: 054-540 13 19
E-post: henrik.froling@karlstad.se

Taggar för sidan

Jobba hos oss

Sidan uppdaterad: 2024-01-09

18 Juli 2024