Det var bara en olycka
Denna Guldpalmsvinst är inte bara en konstnärlig triumf, utan också en kraftfull seger för yttrandefriheten och det fria ordet.
Handling
Vad som börjar som en mindre olycka sätter igång en rad eskalerande händelser med ödesdigra konsekvenser i Guldpalmsbelönade Jafar Panahis senaste film. Den iranska mästerregissören slår ännu en gång världen med häpnad genom sin filmkonst och levererar en tät, gripande och djupt humanistisk roadmovie om makt och förtryck.
Trots sitt mångåriga yrkesförbud har Jafar Panahi återigen lyckats skapa en film där humor och allvar möts för att berätta en historia om dagens Iran och om de som vågar göra motstånd.
Iran, 101 minuter, från 15 år, 110 kronor.
Biobiljetter
Du kan köpa din biljett på bio.se eller i kassan som öppnar cirka 30 minuter innan filmvisningen. Det går bra att betala med kort, swish eller med kontanter i kassan.
Biljetterna är numrerade.
Förköpsbiljetter måste visas upp i kassan. Det finns en gemensam kö. Tack för visad hänsyn.
Sidan publicerad: 2025-10-26
Sidan uppdaterad: 2025-11-11
Hittade du det du sökte på sidan?
Detaljer
3 december 2025
19:00 - 20:47
Plats: Arenan, Bibliotekshuset