Byggbilder av en gång och cykelväg

Löfbergsviadukten öppnar för gång och cykel igen

Från lunchtid fredag 5 september kan du gå och cykla via Löfbergsviadukten igen, en hel vecka tidigare än planerat.

Arbetet har flutit på jättebra och därför kan vi öppna en hel vecka tidigare än planerat. Arbetet startade den 4 augusti och under arbetet har gångtrafikanter letts om via Trädgårdslänken och cyklar har hänvisats till Klaraborgsviadukten respektive viadukten vid Pråmkanalen.

Bredare, tryggare och tydligare

Nu är gång- och cykelvägen bredare, tryggare och tydligare. Den är utformad som anslutande vägar, med stenlagd gångväg innerst och asfalterad cykelbana ytterst. Även Östra Torggatan har fått ett nytt upphöjt övergångsställe för både gång och cykel.

Stort tack för tålamodet och samarbetet under avstängningen!

{"X":0.1025,"Y":0.0,"Width":0.75,"Height":1.0}
Övergångsstället på Östra Torggatan flyttas lite norrut och blir upphöjt. Här ansluter även cykelvägarna till varandra
{"X":0.05,"Y":0.0,"Width":0.75,"Height":1.0}
Gång- och cykelbanan har breddats i hörnet Hamngatan/Östra Torggatan
{"X":0.1025,"Y":0.0,"Width":0.75,"Height":1.0}
Övergångsstället över Hamngatan har breddats.
{"X":0.2425,"Y":0.0,"Width":0.75,"Height":1.0}
Slänten upp mot järnvägen intill Löfbergsviadukten har tagits ut för att kunna bredda gång- och cykelvägen.
{"X":0.03,"Y":0.0,"Width":0.75,"Height":1.0}
Under Löfbergsviadukten har gångbanan och cykelbanan bytt plats. Cykel är nu ytterst och går gör du innerst på den stenlagda ytan.

Sidan publicerad: 2025-09-04

Sidan uppdaterad: 2025-09-23

Hittade du det du sökte på sidan?