Nyplanterad grön yta med buskar, perenner och unga träd längs en svängd gångväg. I bakgrunden syns järnvägsspår, kontaktledningar och stadsmiljö under en klarblå himmel med starkt solljus.

Mer grönska runt Karlstads resecentrum

Nu pågår arbetet med att plantera ännu mer träd och grönska runt resecentrum. Totalt 198 träd ska planteras tillsammans med tusentals andra växter för ett grönare stadsliv.

Rosa blomning

Planteringen av träd och annan grönska sker just nu i full fart. Längs Hamngatan har det planterats bland annat pelarkörsbär och mahognykörsbär som kommer färga omgivningen rosa under blomningssäsong.

Förutom att skapa en vacker miljö hjälper de dessutom till att rena luften, ta upp regnvatten och skapa skugga under våra varma dagar. Utöver träden planteras tusentals buskar, perenner och lökar i området. Samtidigt som grönskan blir en naturlig koppling till intilliggande Stadsträdgården anpassas den till stadens moderna miljö.

Hållbar bevattning

Till de nya planteringarna används ett helautomatiskt bevattningssystem med vatten från Vänern och Klarälven, alltså inget färskvatten. På så sätt får träden och växterna rätt mängd vatten när de behöver det som mest. Vi sparar också på resurser samt underlättar för parkarbetare.

Arbetet bakom

Simon Sandgren och Gabriel Montalba är två av dem som varit med och planterat grönskan runt resecentrum. Gabriel arbetar på Hagens plantskola, som odlat upp en stor del av växterna som nu planteras i området.

– Här arbetar vi för ett grönare Karlstad, säger Gabriel.

Två män som står framför nyplanterad grönska i arbetskläder

Fler träd i närområdet

Det kompletteras även med fler träd runt om resecentrum. I rondellen vid Vikenförbindelsen har vi planterat ett stort och fint träd som vuxit till sig i 25 år på plantskolan.

Byggarbete i rondell med ett stort träd, lägenhetshus vid sidan av rondell

Sidan publicerad: 2026-09-16

Hittade du det du sökte på sidan?