Nya vägar och broar
Södra förbindelsen är tänkt att sträcka sig mellan Ullebergsleden i väster och Hammaröleden i öster. Planerna omfattar två nya broar - en ny Kartbergsbro och en ny Jakobsbergsbro. En ny cirkulationsplats planeras vid Kartberget för att ansluta befintlig infrastruktur till den nya Kartbergsbron.
Genom den nya stadsdelen Jakobsberg planerar vi för en väg som bland annat binder ihop de två broarna. Trafiken på huvudgatan igenom Jakobsberg är tänkt att begränsas till 40-50 km/h för att skapa trevliga och säkra boendemiljöer intill huvudleden. Med den här lösningen har vi möjlighet att både skapa en attraktiv stadsdel nära centrum och samtidigt avlasta högt belastade trafikleder som skapar köer på andra delar i Karlstad.
Läs mer om respektive delprojekt för Södra förbindelsen här nedanför. På sidan om Jakobsberg etapp 2 kan du läsa mer om planerna på huvudgatan genom Jakobsberg.