Other languages

Karlstad municipality itself does not provide a translation of the website into other languages, the primary language for the website is Swedish.

If you want to access the information in languages other than Swedish, you as a visitor can use external services to translate the content.

An example of such a service is Google Translate from Google. By you as a visitor using such a function, your visit will be tracked by the external party, for example Google.

Google translate Karlstad.se
Två killar står på brygga i Inre hamn i Karlstad med idrottsatteraljer i händerna.
Andreas Lindgren och Mikael Björemo är i full gång med arbetet inför SM-veckan 2026. Inre hamn är en av de planerade arenorna.

Andreas Lindgren och Mikael Björemo är i full gång med arbetet inför SM-veckan 2026. Inre hamn är en av de planerade arenorna.

Klart med datum för SM-veckan i Karlstad 2026​

SM-veckan sommar arrangeras 22–28 juni 2026 i Karlstad.
– Det blir en fantastisk start på sommaren, en folkfest utöver det vanliga, säger Mikael Björemo, projektledare för SM-veckan i Karlstad.

Under juniveckan kommer 25–30 idrotter ha SM-tävlingar i Karlstad och arbetet inför evenemanget är redan i full gång. Vilka idrotter är då med? Det är inte klart ännu – men det kan bli allt från aquabike, parkour och kanotpolo - till stadsorientering och basket!

Idrottsförbund kan ansöka om att vara med

Från och med idag, den 3 februari, kan alla idrottsförbund som är medlemmar i Riksidrottsförbundet ansöka om att få arrangera en SM-tävling under SM-veckan i Karlstad 2026.

Ansökan stänger i mars - och i mitten av juni beslutar Riksidrottsförbundet, SVT och Karlstads kommun tillsammans om vilka idrotter som får vara med och tävla.

– Våra lokala idrottsföreningar kommer vara en viktig del av arrangemanget. Det är i många fall de som får i uppdrag av förbunden att arrangerar sin idrotts SM-tävlingar. Vårt jobb är att skapa bästa möjliga förutsättningar för dem och för de som ska tävla, säger Andreas Lindgren, ansvarig för tävling- och evenemangsområden under SM-veckan.

Även föreningar vars idrotter inte är med i SM-programmet kan vara en del av evenemanget genom prova-på aktiviteter.

En idrottsfest för alla

Tävlingarna och festen kommer att arrangeras på flera ställen runt om i staden. Stora torget, Inre hamn, Solstadens sportcenter, Mariebergsskogen och Kalvholmen är alla exempel på tilltänkta arenor för olika tävlingar.

– SM-veckan ska vara något för alla oavsett om du är idrottsintresserad eller inte. Hela staden kommer vara en enda stor fest, fylld till brädden av idrott, kultur och härlig stämning, säger Mikael Björemo.

Om SM-veckan

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet i samarbete med berörda specialidrottsförbund och värdstaden. Sveriges Television är sändande bolag.

Evenemanget är ett av Sveriges största årligen återkommande idrottsevenemang som genomförs på olika orter i Sverige, vinter respektive sommar.

Tusentals aktiva och ledare väntas delta, och ännu fler besökare väntas komma till Karlstad för att uppleva evenemanget och ett par miljoner brukar följa TV-sändningarna i SVT.

Sidan publicerad: 2025-02-03

Hittade du det du sökte på sidan?