Avrådan om bad för Bomstadbaden och Skutbergets badplats är nu borttaget. Men vädret växlar snabbt just nu, vilket påverkar algblomningen. Alger kan dyka upp och försvinna på bara några timmar. Titta alltid på vattnet innan du badar, det kan ändras fort.
Mer information hittar du här
Under sommaren är det vanligt med algblomningar i våra sjöar och vattendrag. Blomningarnas varaktighet varierar. De kan vara i några timmar eller flera veckor, beroende på väder, temperatur och näringstillgång i vattnet. Ett exempel just nu är på Bomstadbaden där vi kan konstatera att det just nu till och från är algblomning.
– Efter kontakt med Länsstyrelsen Värmland har vi beslutat att avråda från bad vid Bomstadbaden då det är en pågående algblomning. Algerna kan ibland ses tydligt som grönaktiga stråk i vattnet, men de kan även ligga på botten eller samlas vid strandkanten. Eftersom det är svårt att avgöra om algerna är giftiga avråder vi från bad av säkerhetsskäl, förklarar Ronja Storm, miljö- och hälsoskyddsinspektör på miljöförvaltningen.
Algblomning innebär att mikroskopiska växtplankton, ofta cyanobakterier (blågrönalger), förökar sig kraftigt och färgar vattnet grumligt, grönt eller blågrönt. Vissa arter kan producera gifter som är skadliga för både människor och djur.
Blomningarnas varaktighet varierar. De kan vara i några timmar eller flera veckor, beroende på väder, temperatur och näringstillgång i vattnet. Varmt och stilla väder gynnar blomningar, medan blåst ofta bryter upp dem. Det är därför viktigt att vara vaksam även mellan officiella avrådanden.
För att minska risken för hälsoproblem bör man undvika att bada när vattnet är grumligt eller färgat. Det gäller särskilt barn och husdjur, som lätt får i sig vatten. Även efter att blomningen försvunnit kan gifter finnas kvar i upp till en månad, särskilt i skyddade vikar med dåligt vattenutbyte.
Hos människor: illamående, kräkningar, diarré, hud- och ögonirritation.
Hos djur: kräkningar, rörelsestörningar, diarré – i allvarliga fall kramper och medvetslöshet.
9 juli skedde också avrådan om bad för Skutbergets badplats. Här kan du läsa mer om det.
Sidan uppdaterad: 2025-07-15