Del av Fogdemyrsgatan avstängd under vintern/våren
Från och med måndag 20 januari kommer delar av Fogdemyrsgatan och infarten in till Öjenäsgatan på Lorensberg vara avstängd. Ena körfältet på Fogdemyrsgatan kommer oftast vara öppet för bussen och utryckningsfordon, men bilar, gående och cyklister behöver ta en annan väg.
Detta beror på att kommunen drar igång arbetet med att förlänga snabbusslinjen Karlstadsstråket och bredda gatan för att göra plats för en gång- och cykelväg samt de ombyggda busshållplatserna. Avstängningen på Fogdemyrsgatan beräknas vara kvar under ett par månader och öppna igen under april. Exakt datum går inte att säga i dagsläget.
När vi vet vilka dagar som busstrafiken påverkas kommer info läggas upp i Värmlandstrafiks reseplanerare om hur den ändrade rutten ser ut.
Läs mer om vad som ska byggas på projektets sida och
Sidan publicerad: 2025-01-17
Hittade du det du sökte på sidan?