Begränsad framkomlighet på Norra allén
Norra allén ska byggas om för att bli tryggare och mer tillgänglig för gående och cyklister. Samtidigt görs ett större VA-arbete i norra delen av gatan och trädallén får en upprustning. Där arbete pågår är framkomligheten begränsad.
Störningar under byggtid
Arbetet genomförs i etapper för att minska störningar för dig som bor eller har verksamhet i närheten av arbetsområdet.
Framkomligheten kommer vara begränsad, liksom antalet parkeringsplatser, och trafiken enkelriktas och/eller leds om i perioder. Även kollektivtrafiken får tillfälliga hållplatser och annan körväg.
Det är ofrånkomligt att vägarbeten medför en viss grad av buller, vibrationer och damm, men vi gör vad vi kan för att inte orsaka onödiga störningar.
De fastighetsägare som särskilt berörs av arbetet kontaktar vi i god tid, till exempel om vi behöver stänga någon utfart mot Norra Allén eller göra en kortare vattenavstängning.
Preliminär tidplan (uppdateras löpande)
Hösten 2026
- Arbetet fortsätter utanför Norrstrandsskolan med dagvattenhantering, växtbäddar, kantsten och förstärkning av gatan. Trafiken är fortsatt enkelriktad på Norra Allén från Östra infarten mot Lagmansgatan. Busstrafiken leds om. Gående och cyklister tar sig förbi arbetsområdet. Entreprenören ser till att logistiken för fastighetsägare, hyresgäster, sop- och posthantering fungerar längs gatan.
- Från vecka 36 fortsätter även arbetet närmast Östra infarten med refug- och ytskiktsarbeten.
- Provtagning av vatten pågår inför driftsättning av den nya VA-ledningen.
- Gatan asfalteras etappvis under hösten.
Våren 2027
- Slutligt arbete och plantering.
Sidan publicerad: 2026-04-01
Sidan uppdaterad: 2026-09-18
Hittade du det du sökte på sidan?