Begränsad framkomlighet på och runt om Malmtorgsgatan 25 maj–30 november
Mellan 25 maj och 30 november är framkomligheten begränsad på och runt om Malmtorgsgatan på Klara. Anledningen är att fastigheter i området ska anslutas till fjärrvärme. Arbetet kommer att göras i olika etapper.
Etapp 4: Begränsad framkomlighet på Våxnäsgatan när del av Malmtorgsgatan stängs 8–30 oktober
Mellan den 8–30 oktober kommer Malmtorgsgatan att stängas norr om Våxnäsgatan med anledning av det pågående fjärrvärmearbetet.
Båda körfälten kommer vara öppna på Våxnäsgatan mellan den 8 oktober–19 oktober. Se kartbild nedan.
Mellan den 19–30 oktober kommer arbetet behöva ske längre ut i korsningen och då kommer endast ett körfält att vara öppet.
Trafiken kommer att dirigeras med trafikljus på Våxnäsgatan och trafiken från Malmtorgsgatan behöver åka ut via Bryggaregatan istället. Se kartbild nedan.
Etapp 3: Begränsad framkomlighet på Norra Klaragatan, Malmtorgsgatan och Odengatan 9 september–9 oktober
Mellan den 9 september och 9 oktober stängs korsningen Malmtorgsgatan/Norra Klaragatan och delar av Odengatan av på grund av det pågående fjärrvärmearbetet.
Trafiken leds om via Sandbäcksgatan. Se de blå pilarna i kartan nedan. Gående kommer fortfarande kunna ta sig fram i området. Arbetsområdet är markerat med rött i kartan.
Etapp 2: Korsningen Malmtorgsgatan/Södra Klaragatan stängs av 15 juni–11 september
Mellan den 15 juni och 10 juli stängs korsningen Malmtorgsgatan/Södra Klaragatan helt för trafik på grund av det pågående arbetet. Korsningen öppnar upp tillfälligt mellan den 11 juli och 2 augusti på grund av semestertider, men stängs av igen mellan 3 augusti och 11 september så att arbetet kan slutföras.
Trafiken leds om via Bryggaregatan och Norra Klaragatan. Se blåa pilarna i kartan nedan.
Trottoaren som är markerad i rött på kartan kommer att vara avstängd för gående under perioden. Det kommer fortfarande gå att ta sig till och från fastigheterna i området.
Etapp 1: Malmtorgsgatan enkelriktad 25 maj – 15 juni
Malmtorgsgatan blir enkelriktad från Södra Klaragatan eftersom ett körfält stängs av. Trafik från Norra Klaragatan leds om via Bryggaregatan.
Gående kan passera längs både sidor av Malmtorgsgatan. Boende kommer fortsatt att kunna ta sig till och från garagen. Blå pil visar hur trafiken leds om. Röd markering visar var avstängningen är.
Sidan publicerad: 2026-05-26
Sidan uppdaterad: 2026-10-07
Hittade du det du sökte på sidan?