SM avgörs på Sundstabadet
Sundstabadet har fått den stora äran att stå värd för arrangemanget SM i klassisk aufguss, som avgörs 29-31 maj 2026. Ett fåtal publikplatser finns att tillgå för att uppleva detta på plats.
Vad?
Under tre dagar möts Sveriges främsta aufgussutövare i en tävling där värme, doft och teknik skapar en bastuupplevelse utöver det vanliga. Bakom initiativet ligger Swedish Aufguss Society, som arrangerar tävlingen för andra året i rad. Förra året gick tävlingen i Helsingborg, men nu har alltså turen kommit till Karlstad. Vinnaren i tävlingen kvalificerar sig direkt till Nordiska Mästerskapet, den 7-9 augusti.
Delta som publik
Tjugo exklusiva platser finns till varje block och du kan välja mellan fredagen, lördagen eller söndagen. Du får uppleva ritualen på nära håll och ta del av varje aufgussvärds personligt komponerade sittning. Varje sittning är en unik resa – från djup avslappning till pulshöjande intensitet. Oavsett om du väljer förmiddagspass eller eftermiddagspass kan du välja mellan en mängd olika bastusittningar, eller gå på samtliga. Luta dig tillbaka, andas in och var beredd på en åktur för alla sinnen.
Dryck och snacks
För att höja upplevelsen ytterligare och orka med så många sittningar som möjligt, ingår matigare snacks samt dryck som serveras efter varje sittning. Mellan passen kan du svalka dig med en ishink eller koppla av på vår uteplats och njuta av atmosfären.
Under hela dagen har du självklart tillgång till hela vår relaxavdelning:
- Bubbelpool & varmpool
- Ångbastu
- Hamamrum
- Basturum vid uteplatsen
- Upplevelseduschar
Önskar du något extra för att fylla på energi finns Kafé Källan.
Missa inte denna häftiga upplevelse, förköp din plats till SM i klassisk aufguss och känn dig varmt välkommen!
Schema aufgussittningar
Tid | Aktivitet |
|---|---|
15.00 | Invigning |
15.45 | Öppningsaufguss |
16.30 | Albin Mårtensson, Malmö |
17.30 | Håkan Dahlgren, Karlstad |
18.30 | Karin Brangstrup, Lund |
19.30 | Anton Reine, Johanneshov |
20.00 | NJUTA stänger |
Tid | Aktivitet |
|---|---|
08.45 | Öppningsaufguss |
09.30 | Stockholm 2, Stockholm |
10.30 | Dabour Al Baraa, Tranemo |
11.30 | Nicolas Cañon, Nesodden |
12.30 | Kristin Warenholt, Bjärred |
13.00 | NJUTA stänger |
Tid | Aktivitet |
|---|---|
14.15 | Öppningsaufguss |
15.00 | Johan Kohlström, Karlstad |
16.00 | Felicia Ekblom, Stockholm |
17.00 | Sara Larsson Castro, Köpenhamn |
18.00 | Richard Quick Rantanen, Skövde |
18.30 | NJUTA stänger |
Tid | Aktivitet |
|---|---|
08.45 | Öppningsaufguss |
09.30 | Stockholm 1, Stockholm |
10.30 | Roger Huerta Silva, Köpenhamn |
11.30 | Stockholm 3, Stockholm |
12.30 | Milad Florean, Göteborg |
13.30 | Prisutdelning |
18.30 | NJUTA stänger |
Sidan publicerad: 2026-03-17
Sidan uppdaterad: 2026-04-13
Hittade du det du sökte på sidan?