Aktuella utbildningar för föreningar i Karlstad.
Det är ett erbjudande för alla föreningar som blir registrerade som stödberättigade av kultur-och fritidsförvaltningen inom Karlstads kommun att få gå en grundläggande utbildning i föreningslära. Utbildningen, som sker vid ett tillfälle och är tre timmar lång, syftar till att ge grundläggande föreningskunskaper.
Utbildningen kan även vara aktuell för en förening som blivit stödberättigad tidigare men som bytt ut stora delar av sin styrelse eller anser att dessa kunskaper saknas. Utbildningen vänder sig främst till föreningens styrelse.
Utbildningen är inte obligatoriskt men är ett bra sätt att komma igång med frågorna i föreningen. Utbildningen är framtagen av Karlstads kommuns miljöförvaltning.
Utbildningen är kostnadsfri.
Sidan uppdaterad: 2025-06-24