Idrottsgymnasiet

Sök till Idrottsgymnasiet

För samtliga idrottsutbildningar gäller att du ska söka till gymnasiet på samma sätt som alla andra elever gör. Tänk på att söka till ett program som erbjuder just idrottklasser. Utöver din gymnasieansökan söker du även till respektive idrott enligt nedan.

Du får besked om idrottslig antagning före slutet av januari så att du, vid behov, har möjlighet att göra omval i din vanliga gymnasieansökan med rätt programval för att kunna gå i idrottsklass.

Riksidrottsgymnasium

Friidrott

Sista dag för ansökan 15 oktober 2020

Gör din ansökan på Svenska Friidrottsförbundets hemsida


Kontaktperson:

Niclas Broström
Telefon: 070-001 82 33
E-post: niclas.brostrom@karlstad.se

Nationellt godkända idrottsutbildningar - NIU

På NIU-utbildningar behandlas din ansökan av idrottsgymnasiet och respektive idrottsförbund. Här nedan ser du vilka utbildningar vi har som är nationellt godkända.

Amerikansk Fotboll

Här gör du din ansökan till NIU - Amerikansk fotboll inför läsåret 2022/2023

Sista dag för ansökan är 1 december 2021

Kontaktperson:
Robert Bakke-King
E-post: robert.bakke.king@karlstad.se
Tel: 070-001 09 94

Fotboll

Här gör du din ansökan för NIU – fotboll inför läsåret 2022/2023

Sista dag för ansökan är 1 december 2021.

Information om Elitfotbollsgymnasium i Karlstad

Kontaktpersoner:
Ronny Spjuth, ronny.spjut@karlstad.se
Henrik Arneng, henrik.arneng@karlstad.se

Golf

Sista dag för ansökan är 1 december 2021.
Ansök på svenska golfförbundets hemsida

Kontaktperson:
Birger Kjellstedt
Telefon: 070-632 32 75
E-post: birger.kjellstedt@karlstad.se

Handboll

Sista dag för ansökan är 1 december 2021.

Ansök på Svenska handbollförbundets ansökningssida

Kontaktpersoner:
Sofia Lycke
Telefon: 070-0018918
E-post: sofia.lycke@karlstad.se

Heikki Ojala
Telefon: 070-0016112
E-post: heikki.ojala@karlstad.se

Idrottsfördjupning - alla idrotter

Ansökan

Du ansöker till idrottsfördjupningarna genom att fylla i vald idrott i angiven ruta i den vanliga webbansökan till gymnasiet.

Kontaktpersoner:

Josefin Berg
Telefon: 054-540 17 37
E-post: josefin.berg@@karlstad.se

Marie Björn
Telefon: 054-540 15 16
E-post: marie.bjorn@karlstad.se

David Eliasson
Telefon: 054-540 13 46
E-post: david.eliasson@karlstad.se 

Uppdaterad den