Högt & Lågt
På vackra Skutberget ligger klätterparken som består av olika höghöjdsbanor med olika svårighetsgrader med både ziplines och hinder.
Utmaningar på olika nivåer och höjder
I ett vackert skogsområde smälter banorna in i den omgivande skogen. Klätterparken består av fler olika höghöjdsbanor med ett brett urval av svårighetsgrader. Börja på din nivå och utmana dig i din egen takt. Här kan både barn och vuxna ha roligt tillsammans. Banorna är indelade i svårighetsgrader med färgkoder, precis som i en skidanläggning. Graderingen börjar med orange, som är den enklaste banan. Därefter följer grön, mörkgrön och blå. Röd är den svåraste banan.
Öppettider
Stängt för säsongen och öppnar igen i maj 2025.
Kontakt
Adress
Högt & Lågt
Bomstadsvägen
653 46 Karlstad
E-post
karlstad@hogtlagt.se
Telefon
010-101 40 74
Besök webbsidan
https://hogtlagt.se/karlstad/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Fler tips på vad du kan göra i Karlstad
Se och göra
Jumpyard Trampolinpark
Över 3000 kvm trampolinpark med massor av trampoliner, Sky Rider, klättring (Bouldering och Clip N Climb), Ninjabana och fotboll.
Se och göra
Paddla kajak mitt i Karlstad
Hyr kajak och paddla på Klarälven, med eller utan färdledare.
Se och göra
Panikfabriken
Vill du få adrenalinet att flöda? Spela paintball på Trossnäs gamla fältsjukhus, eller lasertag på Alster nära Välsviken.