
Hyr elbåt från Bowter
Hyr den perfekta båten för en stillsam stund på vattnet.
Glid ljudlöst fram på vattnet i en eldriven båt
De 100% eldrivna båtarna är mycket lättmanövrerade och startas enkelt med din mobiltelefon genom att klicka på länken i din bokningsbekräftelse. Båtarna har en topphastighet på 4 knop vilket bidrar till en trygg och komfortabel tur. Dessutom glider de fram näst intill ljudlöst på vattnet.
Båtarna har plats för 6 personer och är utrustade med flytvästar, så ni behöver inte bekymra er över att ta med er egna.
Elbåten är 100% eldriven och laddas upp tack vare de inbyggda solcellerna i badbryggan. Båten laddas därmed upp under dagens ljusare timmar, oavsett om den är avstängd eller ute på tur.
Båtarna står parkerade på båtplatserna vid Slusscaféet i Karlstads mysigaste stadsdel, Haga. Hyr båtarna enkelt på plats genom att scanna QR-koden på manöverpanelen eller boka i förväg via företagets hemsida.
Företagets båtar är tillverkade av det värmländska företaget Bowter, känt från Draknästet.
Kontakt
Adress
Karlstad Turism
Västra Kanalgatan 2
652 24 Karlstad
E-post
info@karlstadturism.se
Telefon
076-822 37 66
Besök webbsidan
karlstadturism.se/ Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Fler tips på vad du kan göra i Karlstad

Se och göra
Kastaloss båtpool
Kastaloss är en båtdelningstjänst och ett alternativ till att äga en egen båt som är både bekvämare, tryggare och smartare.

Se och göra
Paddla kajak mitt i Karlstad
Hyr kajak och paddla på Klarälven, med eller utan färdledare.

Se och göra
4H gården i Karlstad
4H-gården är en stadsbondgård och ridskola som ligger i ett naturskönt område.