SM-veckan kommer till Karlstad 2026 – en sommarvecka fylld av idrott, glädje och gemenskap
Den 22–28 juni 2026 står Karlstad värd för SM-veckan sommar – ett av Sveriges största idrottsevenemang. Med över 30 olika sporter, tusentals deltagare och ett fullspäckat program blir det en vecka där hela staden vibrerar av rörelse, tävlingsglädje och folkfest.
För första gången någonsin arrangeras SM-veckan i Karlstad, och det blir en storslagen start på sommaren. Tävlingarna kommer att spridas över hela staden – från Stora torget och Inre hamn till Solstadens sportcenter, Sundsta sporthall, Nöjesfabriken och Kalvholmen.
– Det är fantastiskt att få välkomna så många idrotter till Karlstad. SM-veckan är ett häftigt evenemang som lockar både deltagare och publik från hela landet. Vi hoppas att veckan bidrar till rörelseglädje, ett starkare föreningsliv och att fler upptäcker vår stad, säger Mikael Björemo, lokal projektledare för SM-veckan i Karlstad.
32 idrotter – något för alla
Programmet bjuder på en unik mix av idrotter – både klassiska och nya. Bland annat tävlas det i:
- Brottning och streetbasket på Stora torget
- Beachvattenpolo och Stand Up Paddle i Inre hamn
- OCR (Obstacle Course Racing), SM-milen, kajak supersprint, dragkamp, rullskidor, skateboard, rallysprint, paracykel, tricking, aquabike, flaggfotboll, rugby 7s och mycket mer
Totalt är det 32 idrotter som gör upp om SM-medaljerna – med en variation som garanterar att alla hittar något att följa eller prova på.
– Vi har skapat ett program med stor bredd – både på land och vatten. Karlstad erbjuder genomtänkta evenemangsområden och vi hoppas att SM-veckan kommer bidra till en härlig puls hela veckan, säger Christian Bergström, projektledare på Riksidrottsförbundet.
Mer än bara tävlingar
SM-veckan är inte bara för idrottsintresserade – det är ett evenemang för hela familjen. Förutom tävlingar blir det prova-på-aktiviteter, kulturinslag, matupplevelser och mötesplatser runt om i staden. Lokala föreningar och företag är med och skapar en inkluderande och festlig atmosfär.
Karlstad kommer att fyllas av liv, rörelse och gemenskap – och du är varmt välkommen att vara med!
Hela Sverige tittar – och deltar
SM-veckan sänds i SVT och följs av hundratusentals tittare runt om i landet. Men den bästa upplevelsen får du på plats – där du kan känna pulsen, heja fram favoriterna och själv bli en del av rörelsen.
Välkommen till Karlstad 22–28 juni 2026 – där idrott möter sommar, glädje och gemenskap.
Läs mer på https://karlstad.se/flytta-till-karlstadsregionen/sm-veckan-2026
Sidan publicerad: 2025-10-06
Sidan uppdaterad: 2025-10-09
Hittade du det du sökte på sidan?