Vuxenutbildning i Värmland

STUDIE- OCH YRKESVÄGLEDNING

Vux Värmland

Du kan få stöd för att välja en utbildning som passar dig. När du träffar en studie- och yrkesvägledare pratar ni om dina intressen och erfarenheter samt vilka utbildningar du har gått tidigare.

Du får veta mer om:

  • olika utbildningar och utbildningsvägar
  • vad som krävs för att ansöka till en speciell utbildning (behörighet)
  • hur tidigare studier och jobb värderas (validering)
  • hur en utbildning kan öka dina chanser att få jobb
  • hur du skickar in en ansökan
  • vilket datum din ansökan ska skickas in
  • information om studiemedel

Till mötet är det bra om du tar med dig:

  • dina betyg
  • en lista med frågor du vill ha svar på
  • tankar om dina egna personliga mål

Tillsammans med en studie- och yrkesvägledare kan du göra en plan för dina studier. Alla som går en kommunal vuxenutbildning ska ha en individuell studieplan.

En studieplan innehåller information om:

  • ditt mål med studierna 
  • vilka kurser eller vilken utbildning du ska gå för att nå målet

Kommunens studie- och yrkesvägledare är experter på kommunal vuxenutbildning. Om du vill veta mer om studier på högskola eller universitet ska du istället kontakta studie- och yrkesvägledaren för den utbildningen du är intresserad av. 

Du ska kontakta din kommun

Du får studie- och yrkesvägledning i din egen hemkommun. I en del kommuner måste du först boka en tid, i andra kan du komma till en öppen mottagning.

Ort

Syv

E-post

Arvika Åsa Öholm Hämnäs  asa.oholmhamnas@aanc.se
Eda Ulrika Gramen ulrika.gramen@folkuniversitetet.se
Filipstad Maria Petersson
Forshaga Britt Carlsson britt.carlsson@forshaga.se
Grums Ulf Borg ulf.borg@grums.se
Hagfors Viktoria Hedelin viktoria.hedelin@edu.hagfors.se
Hammarö Mattias Belin mattias.belin@hammaro.se
Karlstad Anneli Gustavsson anneli.gustavsson@karlstad.se
Karlstad IhreneHammarström   ihrene.hammarstrom@karlstad.se
Karlstad Iréne Blank irene.blank@karlstad.se
Karlstad Anne-Marie Larsen anne-marie.larsen@karlstad.se
Karlstad Jonas Wall jonas.wall@karlstad.se
Kil Peter Johansson
Kristinehamn    Anna Hollsten anna.hollsten@kristinehamn.se
Munkfors
Selma Hodzic selma.hodzic@munkfors.se
Storfors Charlotte Nilsson charlotte.nilsson@storfors.se
Sunne Caroline Dahlberg caroline.dahlberg@sunne.se
Säffle Vakant  
Torsby Kristina Sandberg kristina.sandberg@torsby.se
Årjäng
Maria Bleckberg maria.bleckberg@arjang.se

Uppdaterad den