Vi arbetar för att ge alla Karlstadsbor ett rikt och varierat kultur- och fritidsutbud.
Kultur- och fritidsförvaltningen, 651 84 Karlstad
Besöksadress: Västra Torggatan 26
Västra Torggatan 26, Bibliotekshuset
651 84 Karlstad
Öppettider: Måndag till fredag 08.00-16.30
I förvaltningens uppdrag ingår bland annat att:
Vi är cirka 240 anställda på kultur- och fritidsförvaltningen.
Kristin Idskog, kultur- och fritidsdirektör
Kultur- och fritidsförvaltningen består av en stab och tre verksamheter: kultur och bibliotek, idrott och fritid samt mötesplatser.
Verksamheten ansvarar bland annat för teaterbiografen Arenan, Alsters Herrgård, kommunens kulturella programverksamhet, barn- och ungdomskultur och beslutar om stöd till kultur och kulturföreningars verksamhet. De handlägger också frågor om inköp av konst och konstnärlig gestaltning i det offentliga rummet och arbetar praktiskt kring kommunens stora arrangemang med mera.
Även bibliotekets verksamhet ingår i verksamheten kultur med stadsbiblioteket och biblioteken i Edsvalla, Kronoparken, Molkom, Skattkärr, Skåre, Vålberg, Våxnäs, Väse och Älvsbacka samt Skaparverkstan.
Verksamheten ansvarar för Sundstabadet med upplevelsebad, Sundsta idrottshus och Vålbergs sim- och sporthall samt för drift och underhåll av ett stort antal fotbollsplaner och idrottsplatser, Solstadens sportcenter, idrottsanläggningar, motionsspår, skidspår, en konstfrusen isarena och en ishall i Vålberg.
Inom verksamheten Mötesplatser finns Kronoteket som rymmer bibliotek, fritidsgård och parklek, kommunens övriga fritidsgårdar, parklekar, aktivitetshus, ungdomens hus, Fritidsknuten och Seniorernas hus. Även Fröding arena och Fritidsbanken ingår i denna verksamhet.
Sidan uppdaterad: 2025-04-02