Other languages

Karlstad municipality itself does not provide a translation of the website into other languages, the primary language for the website is Swedish.

If you want to access the information in languages other than Swedish, you as a visitor can use external services to translate the content.

An example of such a service is Google Translate from Google. By you as a visitor using such a function, your visit will be tracked by the external party, for example Google.

Google translate Karlstad.se

Kontakta Nobelgymnasiet

Du är välkommen att besöka oss på Nobelgymnasiet. Eftersom skolan inte är en allmän plats vill vi att alla besök ska vara planerade. Kontakta oss därför gärna i förväg.

Besöksadress

Nokiagatan 20
65466 Karlstad

Postadress

Nobelgymnasiet
65184 Karlstad

Telefon

054-540 15 00

E-post

nobelgymnasiet@karlstad.se

Jonny Lindström

Gymnasiechef

Alexander Myrén

Rektor

Bygg- och anläggningsprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) BA, Individuellt alternativ (IMA) Nord och Syd

Anders Eldh

Rektor

Fordons- och transportprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) FT

Anna Karin Leandersson

Rektor

Barn- och fritidsprogrammet, Individuellt alternativ (IMA) Öst och Väst, Kommunalt aktivitetsansvar, Mottagarenheten, Helix

Malin Lindquist Skogar

Rektor

El- och energiprogrammet, Hantverksprogrammet, Språkintroduktion (IMS)

Davy Henriksson

Rektor

Bryggan, Programmen för Fastighet, anläggning och byggnation samt Fordonsvård och godshantering

Jimmie Nilsson

IT-Administratör

Maria Nyström

Administratör

Kaisa Söderström

Informatör

Jan Gustavsson

Vaktmästare

Mikael Smedberg

Vaktmästare

Christina Olsson

Biblioteksassistent

Maria Alfraeus

Skolsköterska

Barn- och fritidsprogrammet, El- och energiprogrammet, Hantverksprogrammet, Språkintroduktion (IMS)

Sarah Wennberg

Skolsköterska

Bygg- och anläggningsprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) BA, Individuellt alternativ (IMA) Nord och Syd

Sofia Lovett

Skolsköterska

Fordons- och transportprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) FT, Programmen för Fastighet, anläggning och byggnation samt Fordonsvård och godshantering, Individuellt alternativ (IMA) Öst och Väst

Camilla Vikström

Kurator

Barn- och fritidsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Individuellt alternativ (IMA) Öst och Väst, Yrkesintroduktion (IMY) FT, Programmen för Fastighet, anläggning och byggnation samt Fordonsvård och godshantering

Dan Gunnarsson

Kurator

Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Hantverksprogrammet, Individuellt alternativ (IMA) Nord och Syd, Språkintroduktion (IMS), Yrkesintroduktion (IMY) BA

Fredrik Malm

Specialpedagog

Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) BA, Individuellt alternativ (IMA) Nord och Syd, Språkintroduktion (IMS)

Linda Sundquist

Specialpedagog

Barn- och fritidsprogrammet, Individuellt alternativ (IMA) Öst och Väst, Mottagarenheten

Maria Lindalen

Specialpedagog

El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Hantverksprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) FT, Programmet för fastighet, anläggning och byggnation, Programmet för fordonsvård och godshantering

Anna Gustafsson Hane

Studie- och yrkesvägledare - Barn- och fritidsprogrammet

Marina Bredesen

Studie- och yrkesvägledare - Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Hantverksprogrammet, Språkintroduktion (IMS), Yrkesintroduktion (IMY) FT

Pernilla Johansson

Studie- och yrkesvägledare - Individuellt alternativ (IMA) Öst och Väst, Mottagarenheten

Åsa Hallquist

Studie- och yrkesvägledare - Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) BA, Individuellt alternativ (IMA) Nord och Syd

Ingegärd Norder

Speciallärare Nationella programmen, (svenska/engelska)

Maria Ruas Dos Santos

Speciallärare Nationella programmen (matematik)

Anneli Vallin

Speciallärare

Anna Gustafsson Hane

Studie- och yrkesvägledare - Barn- och fritidsprogrammet

Marina Bredesen

Studie- och yrkesvägledare - Fordons- och transportprogrammet, El- och energiprogrammet, Hantverksprogrammet, Språkintroduktion (IMS), Yrkesintroduktion (IMY) FT

Pernilla Johansson

Studie- och yrkesvägledare - Individuellt alternativ (IMA) Öst och Väst, Mottagarenheten

Åsa Hallquist

Studie- och yrkesvägledare - Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Yrkesintroduktion (IMY) BA, Individuellt alternativ (IMA) Nord och Syd

Anna Gustafsson Hane

Lärare - Religion, Samhällskunskap + Yrkeslärare - Barnskötare/elevassistent, Väktare

Anna Hallén

Lärare - Engelska, Religion

Anne-Lie Holmer

Yrkeslärare - Väktare

Ove Viborg

Lärare - Idrott och hälsa

Ingrid Lundin

Lärare - Matematik, Naturkunskap

Johanna Hedmark

Lärare - Svenska som andraspråk + Yrkeslärare Barnskötare/elevassistent

Marie Juhlin

Lärare - Engelska, Historia

Marita Holmberg

Yrkeslärare - Barnskötare/elevassistent

Tobias Tunmats

Yrkeslärare - Barnskötare/elevassistent, Väktare

Daniel Peter Garsten

Yrkeslärare - Husbyggnad

Daniel Sjöblom

Yrkeslärare - Husbyggnad

David Lundeteg

Lärare - Matematik

Emelie Torsmats

Lärare - Historia, Svenska

Håkan Hermansson

Yrkeslärare - årskurs 1

Johan Andersson

Yrkeslärare - Husbyggnad

Kaisa Söderström

Yrkeslärare

Karolina Hjelmqvist Mattsson

Lärare - Engelska, Svenska

Markku Furu

Yrkeslärare - Plåtslageri

Mikael Andersson

Yrkeslärare - Husbyggnad

Robert Karlsson

Yrkeslärare - Anläggning

Roger Thoresen

Yrkeslärare - Husbyggnad

Stefan Hansson

Yrkeslärare - Måleri

Tony Olsson

Yrkeslärare - årskurs 1

Ulrika Grenegård

Lärare - Religion

Anette Göransson

Lärare - Engelska + Yrkeslärare - Barnskötare/elevassistent

Elisabeth Dalson

Lärare - Svenska

Erik Axelsson

Yrkeslärare - Elteknik, Automation

Fredrik Tommy Dahlstedt

Yrkeslärare - Elteknik

Per Wallin

Yrkeslärare - Automation

Peter Bratt

Yrkeslärare - Elteknik

Sofia Rinaldo

Lärare - Matematik

Ted Viklund

Yrkeslärare - Elteknik

Thomas Österdahl

Yrkeslärare - Elteknik

Björn Brevik

Yrkeslärare - Personbil

Hanna Svensson

Lärare - Naturkunskap

Hans Dölerud

Yrkeslärare - Lastbil och mobila maskiner

Jacob Andersson

Yrkeslärare - årskurs 1

Jan-Åke Olsson

Yrkeslärare - Lastbil och mobila maskiner

Jessica Nilsson

Lärare - Historia, Matematik

Johan Edesberg

Yrkeslärare - Karosseri och lackering

Lars-Erik Larsson

Yrkeslärare

Mattias Waernhoff

Yrkeslärare - årskurs 1

Michael Henningsson

Yrkeslärare - Karosseri och lackering

Thomas Brunzell

Yrkeslärare - Personbil

Ameli Hagen

Yrkeslärare - Hår- och makeupstylist

Anna Zolynski Pettersson

Yrkeslärare - Hår- och makeupstylist

Helena Erlandsson

Yrkeslärare - Frisör

Helene Axelsson

Yrkeslärare - Frisör

Ida Regin

Lärare - Engelska, Svenska

Jenny Hoff

Yrkeslärare - årskurs 1

Sara Andersson

Yrkeslärare - årskurs 1

Ulla-Carin Boes

Lärare - Engelska, Svenska

Benny Barthelsson

Yrkeslärare - VVS

Daniel Kransén

Yrkeslärare - VVS

Hans-Johan Möller

Lärare - Idrott och hälsa

Jan Wasikkaoja

Lärare - Samhällskunskap

Lars Sandberg

Yrkeslärare - VVS

Malin Bjerner

Lärare - Religion, Svenska

Martin Sammeli

Lärare - Engelska

Syd

Angelica Nilsson

Lärare - Idrott och hälsa, Matematik

Johanna Frykler

Lärare - Svenska som andraspråk

Lisa Berglund Ulvik

Lärare - Engelska, Svenska

Staffan Thörne

Lärare - Biologi, Hemkunskap, Kemi

Thomas Swenson

Lärare - Geografi, Religion, Samhällskunskap

Väst

Björn Lundborg

Lärare - Matematik, SO

Feryal Özkayalar Güven

Lärare - Matematik

Lena Nilsson

Lärare - Engelska

Sofia Axelsson

Lärare - Svenska

Sofia Edberg

Lärare - Matematik, NO

Öst

Jessica Rammin

Lärare - SO, Svenska

Niklas Kempe

Lärare - Samhällskunskap, Svenska

Paola Löfgren Kallerdahl

Vägledare - Individuella programmen (IMA) Öst och Väst

Sahin Güven

Lärare - Fysik, Hemkunskap, Matematik

Språkintroduktion

Agharid Chaib

Engelska, Svenska som andraspråk

Anna Bjursén

Lärare - SO, Svenska som andraspråk

Jonna Gustavsson

Lärare - SO, Svenska som andraspråk

Nina Hjärtquist

Lärare - Svenska som andraspråk

Peter Myrman

Lärare - Biologi, SO

Åsa Cederholm

Lärare - Matematik, SO, Svenska som andraspråk

Marie Björn

Ungdomskonsulent

Yrkesintroduktion

Klas Jannborg

Yrkeslärare - Fordon och transport

Liselotte Hallberg

Lärare - Matematik

Mikael Borgman

Yrkeslärare - Bygg och anläggning

Sari Savinen Andersson

Lärare - Svenska, Svenska som andraspråk

Bryggan

Anders Ulvik

Vägledare

Ann Gydemo Ullvén

Samordnare

FAB

Anki Andersson

Lärare särskolan

Karin Lundh Almer

Lärare - Engelska, Svenska samt Service och bemötande

Nils Anders Gustafsson

Lärare - Fastighet, anläggning och byggnation

Stefan Persson

Lärare - Fastighet, anläggning och byggnation

Thomas Andersson

Lärare - Matematik + Yrkeslärare - Fastighet, anläggning och byggnation

FOG

Johnny Djäken

Lärare - Fordonsvård och godshantering

Karin Lundh Almer

Lärare - Engelska, Svenska

Karin Stål

Lärare - Naturkunskap

Sidan uppdaterad: 2024-05-14

Hittade du det du sökte på sidan?

Innehåll på sida