Other languages

Karlstad municipality itself does not provide a translation of the website into other languages, the primary language for the website is Swedish.

If you want to access the information in languages other than Swedish, you as a visitor can use external services to translate the content.

An example of such a service is Google Translate from Google. By you as a visitor using such a function, your visit will be tracked by the external party, for example Google.

Google translate Karlstad.se

Kontakta oss

Du är varmt välkommen att besöka oss på Sundsta-Älvkullegymnasiet. Skolan är dock inte en allmän plats och vi vill därför att alla våra besök ska vara planerade. Kontakta oss därför gärna i förväg.

Telefon

+ 46 54-540 18 00

E-post

sundsta-alvkullegymnasiet@karlstad.se

Besöksadress

Sävegatan 7
654 63 Karlstad

Postadress

Sundsta-Älvkullegymnasiet
651 84 Karlstad

Susanne Brissman

Susanne Brissman

Rektor

Humanistiska programmet, IMAS och IMA

Pernilla Forzelius Vikström

Rektor

Anpassad gymnasieskola

Anna Hjärpe

Anna Hjärpe

Rektor

Naturvetenskapsprogrammet

Susanna Rydahl

Susanna Rydahl

Enhetschef Verksamhetsstöd

Daniel Skålerud

Daniel Skålerud

Gymnasiechef

Per Svensson

Per Svensson

Rektor

Samhällsvetenskapsprogrammet

Monica Vestlund

Monica Vestlund

Rektor

Teknikprogrammet

Emil Östensson

Emil Östensson

Rektor

Estetiska programmet

Camilla Blom

Camilla Blom

Administratör

Björn Breitkreuz

Björn Breitkreuz

Vaktmästare

Maria Dahlenborg

Maria Dahlenborg

Administratör

Annelie Höök

Annelie Höök

Administratör

Dler Moradian

Elevassistent

Pia Odalen

Pia Odalen

Administratör

Eine Olsson

Eine Olsson

IT-Administratör

Eva Larsson

Eva Larsson

Samordnare

Schema, Skola24, Nationella prov

Thorbjörn Lindström

Torbjörn Lindström

IT-pedagog

Mohammad Rahmani

Mohammad Rahmani

IT-Administratör

Camilla Rosenblad

Camilla Rosenblad

Biblioteksassistent

Henrik Widmark

Henrik Widmark

Vaktmästare

Magnus Widström

Magnus Widström

Samordnare

Schema, Modersmål

Marianne Alsterbo

Marianne Alsterbo

Specialpedagog

Estetiska programmet

Leif Axaeus

Leif Axaeus

Speciallärare

Inriktning Matematik

Åsa Berglund

Åsa Berglund

Kurator

Humanistiska programmet

Klara Blomqvist

Studie- och yrkesvägledare Samhällsvetenskapsprogrammet

Sofia Björnsson

Sofia Björnson

Kurator

Samhällsvetenskapsprogrammet

Marcus Bäck Hjorth

Marcus Bäck Hjorth

Specialpedagog

Teknikprogrammet

Felicia Gustafsson

Felicia Gustafsson

Kurator

Naturvetenskapsprogrammet

Weronica Fakelius

Weronica Fakelius

Studie- och yrkesvägledare Teknikprogrammet

Kristoffer Kjäll

Kristoffer Kjäll

Studie- och yrkesvägledare Estetiska programmet

Ulrika Kraft

Ulrika Kraft

Speciallärare

Humanistiska programmet och Samhällsvetenskapsprogrammet

Victoria Lundkvist Vikström

Victoria Lundkvist Vikström

Skolsköterska

Naturvetenskapsprogrammet

Maria Magnusson

Maria Magnusson

Specialpedagog

Humanistiska programmet

Ditte Moynagh

Ditte Moynagh

Specialpedagog

Samhällsvetenskapsprogrammet

Charlott Mölder

Ann-Charlott Mölder

Speciallärare Estetiska programmet

Heidi Olsson

Heidi Olsson

Specialpedagog

Naturvetenskapsprogrammet

Emma Perbeck

Emma Perbeck

Skolsköterska

Estetiska programmet

Anna Rhodin

Anna Rhodin

Skolsköterska

Samhällsvetenskapsprogrammet

Judith Rotevatn

Judith Gönster Rotevatn

Skolsköterska

Teknikprogrammet

Camilla Sjösvärd

Camilla Sjösvärd

Studie- och yrkesvägledare Teknikprogrammet

Anette Wretling-Sundin

Anette Wretling-Sundin

Studie- och yrkesvägledare Humanistiska programmet och Naturvetenskapsprogrammet

Anna Widlund

Anna Widlund

Kurator

Estetiska programmet

Jennie Östensson

Jennie Östensson

Kurator

Teknikprogrammet

Klara Blomqvist

Studie- och yrkesvägledare Samhällsvetenskapsprogrammet

Weronica Fakelius

Weronica Fakelius

Studie- och yrkesvägledare Teknikprogrammet

Kristoffer Kjäll

Kristoffer Kjäll

Studie- och yrkesvägledare Estetiska programmet

Camilla Sjösvärd

Camilla Sjösvärd

Studie- och yrkesvägledare Teknikprogrammet

Anette Wretling-Sundin

Anette Wretling-Sundin

Studie- och yrkesvägledare Humanistiska programmet och Naturvetenskapsprogrammet

Per Boström

Per Boström

Bibliotekarie

Camilla Rosenblad

Camilla Rosenblad

Biblioteksassistent

Jennie Skynäs

Jennie Skynäs

Bibliotekarie

Eva von Knorring

Eva von Knorring

Bibliotekarie

Håkan Agnarsson

Håkan Agnarsson

Legitimerad lärare

Cecilia Andersson

Cecilia Andersson

Legitimerad lärare

Andreas Baeksgaard Kristensen

Andreas Baeksgaard Kristensen

Legitimerad lärare

Kerstin Bergmann

Kerstin Bergmann

Legitimerad lärare

Elin Bergmark

Elin Bergmark

Legitimerad lärare

Gustaf Bohlin

Gustaf Bohlin

Legitimerad lärare

Jonas Ekemark

Jonas Ekemark

Legitimerad lärare

Mari Emanuelsson

Legitimerad lärare

Jenny Eng

Jenny Eng

Legitimerad lärare

Marcus Eriksson Eriksson

Elevassistent

Sofia Folke

Sofia Folke

Legitimerad lärare

Tomas Gantelius

Tomas Gantelius

Legitimerad lärare

Per Anders Grumer

Per Anders Grumer

Legitimerad lärare

Johan Gund

Johan Gund

Legitimerad lärare

Mattias Gulwer

Mattias Gulver

Legitimerad lärare

Christer Hedberg

Christer Hedberg

Legitimerad lärare

Karin Höiesen

Karin Höiesen

Legitimerad lärare

Petter Josteus

Petter Josteus

Legitimerad lärare

Viktoria Kalborg

Viktoria Kalborg

Legitimerad lärare

Robert Kallström

Robert Kallström

Legitimerad lärare

Susanne Kullgren

Susanne Renck Kullgren

Legitimerad lärare

Anna Lantz Öhman

Anna Lantz Öhman

Legitimerad lärare

Hilda Lerme

Hilda Lerme

Legitimerad lärare

Hans Lekmark

Hans Lekemark

Legitimerad lärare

Anna Lindberg

Anna Lindberg

Legitimerad lärare

Mariah Ljung

Mariah Ljung

Legitimerad lärare

Johan Modén

Johan Modén

Legitimerad lärare

Anders Nidsjö

Anders Nidsjö

Legitimerad lärare

Lars Nilsson

Lars Nilsson

Legitimerad lärare

Felicia Olausson

Felicia Olausson

Legitimerad lärare

Pasi Pasanen

Pasi Pasanen

Legitimerad lärare

Per-Arne Pettersson

Per-Arne Pettersson

Legitimerad lärare

Wenche Pettersson Risfalk

Wenche Pettersson Risfalk

Legitimerad lärare

Ingrid Rehnström

Ingrid Rehnström

Legitimerad lärare

Laisa von Segebaden

Laisa Von Segebaden

Legitimerad lärare

Per Thorén

Per Thorén

Legitimerad lärare

Cecilia Tomasdotter

Cecilia Tomasdotter

Legitimerad lärare

Krister Fredsberg Adamsson

Legitimerad lärare

Constanza Mosquera Ericsson

Legitimerad lärare

Kent Fredholm

Legitimerad lärare

Anne Johansson

Legitimerad lärare

Anne Kihlman

Legitimerad lärare

Carina Markusson Norlander

Legitimerad lärare

Ardalan Noajnas

Legitimerad lärare

Gustaf Svensson

Legitimerad lärare

Katarina Uthaug

Legitimerad lärare

Ghaidaa Al-Kaabi

Legitimerad lärare

Eva Arvidsson

Legitimerad lärare

Daniel Becker

Legitimerad lärare

Pär Bergkvist

Legitimerad lärare

Mia Derrett

Legitimerad lärare

Anders Grahn

Legitimerad lärare

Melodi Haghanipour

Legitimerad lärare

Ann-Kristin Hamberg

Legitimerad lärare

Tobias Härnvi

Legitimerad lärare

Freja Härle

Legitimerad lärare

Albin Fahgén

Legitimerad lärare

Annette Fredsberg

Legitimerad lärare

Daniel Johansson

Legitimerad lärare

Elisabeth Karlsson Tärnbro

Legitimerad lärare

Torbjörn Klaesson

Legitimerad lärare

Magnus Köpman

Legitimerad lärare

Helena Mederyd

Legitimerad lärare

Elisabet Mellroth

Legitimerad lärare

Mårten Moltheus

Legitimerad lärare

Staffan Nilsson

Legitimerad lärare

Habiba Qari Abdullah

Handledare

Britt-Marie Rosén

Legitimerad lärare

Sven Olov Rust

Legitimerad lärare

Mats Tallnäs

Legitimerad lärare

Jaana Zimmerl Suneson

Legitimerad lärare

Maria Andersson

Legitimerad lärare

Sofia Andersson

Legitimerad lärare

Åsa Aronsson

Legitimerad lärare

Magnus Berg

Legitimerad lärare

Mikaela Björkehed

Legitimerad lärare

Ingela Bolander

Legitimerad lärare

Patrik Ekholm

Legitimerad lärare

Helena Elow

Legitimerad lärare

Stefan Eriksson

Legitimerad lärare

Martin Estenberg

Legitimerad lärare

Henrik Friberg

Legitimerad lärare

Fredrik Karlsson Gullander

Legitimerad lärare

Maria Gustafsson

Legitimerad lärare

Catarina Holmström

Legitimerad lärare

Anders Johansson

Legitimerad lärare

Magnus Källming

Legitimerad lärare

Lars Landgren

Legitimerad lärare

Berndt Lippert

Legitimerad lärare

Jesper Macfie

Legitimerad lärare

Fredrik Magnusson

Legitimerad lärare

Karolina Nolin

Legitimerad lärare

Simon Olsson

Legitimerad lärare

Jan Palmqvist

Legitimerad lärare

Kristian Persson

Legitimerad lärare

Anette Åstrand Raij

Legitimerad lärare

Jennie Rådström

Legitimerad lärare

Kristina Skagerström

Legitimerad lärare

Monica Svärd

Legitimerad lärare

Ida Stöllman

Legitimerad lärare

Anton Ahlin Flygare

Legitimerad lärare

Malin Andersson

Legitimerad lärare

Karina Bergkvist

Legitimerad lärare

Andreas Borg

Legitimerad lärare

Mattias Boström

Legitimerad lärare

Josefin Bremer Thudén

Legitimerad lärare

Jennie Bråth

Lärare Gymnasiet allm.ämnen

Isak Elmén

Legitimerad lärare

Jacqueline Flottrong

Legitimerad lärare

Maria Cecilia Frykholm

Legitimerad lärare

Kristina Gullander

Legitimerad lärare

Lisa Hedin

Legitimerad lärare

Cecilia Jigneus

Legitimerad lärare

Gabriela Jingulescu

Legitimerad lärare

Anna Konradsson

Legitimerad lärare

Martin Nilsson

Legitimerad lärare

Camilla Nyman

Legitimerad lärare

Jörgen Lundberg

Legitimerad lärare

Maria Nyström Kjellgren

Legitimerad lärare

Jonas Preisz

Legitimerad lärare

Peter Richter

Förstelärare karriärtjänst

Daniel Siring

Legitimerad lärare

Jenny Skagerstrand

Legitimerad lärare

Mikael Strömberg

Legitimerad lärare

Lars Sundqvist

Legitimerad lärare

Sofie Thorell

Legitimerad lärare

Anna Wilk

Legitimerad lärare

Johan Windfäll

Legitimerad lärare

Niklas Wingenfeldt

Legitimerad lärare

Astrid Johansson Wåhlin

Legitimerad lärare

Jonas Fallander Ågren

Legitimerad lärare

David Öhman

Legitimerad lärare

Jonas Hedin

Legitimerad lärare

Magnus Hellberg

Legitimerad lärare

Carina Holm

Legitimerad lärare

Christer Landinstorpet

Legitimerad lärare

Björn Lindqvist

Legitimerad lärare

Helena Nordquist

Legitimerad lärare

Johanna Rogersson

Legitimerad lärare

Theresa Sare Wennerström

Legitimerad lärare

Felicia Andersson

Elevassistent

Kristijan Arsic

Elevassistent

Ann-Lis Ardström

Legitimerad lärare

Marie-Louise Bergkvist

Elevassistent

Lars Blom

Elevassistent

Ingela Borgenfalk

Elevassistent

Linus Brunzell

Elevassistent

Monica Dahl

Elevassistent

Susanne Davidsson Nyberg

Elevassistent

Jessica Eriksson

Kommunikationspedagog

Farhad Esmaili

Elevassistent

Camilla Haraldsen

Elevassistent

Linn Havenström

Elevassistent

Victoria Jernström

Elevassistent

Ann-Charlotte Johansson

Legitimerad lärare

Gabriel Johansson

Elevassistent

Petra Johansson

Elevassistent

Annelie Larsson

Legitimerad lärare

Gordana Mali-Granberg

Elevassistent

Laila Nilsson

Elevassistent

Helena Olsson

Elevassistent

Karin Olsson

Legitimerad lärare

Carl-Henrik Persson

Elevassistent

Maria Rosvall

Legitimerad lärare

Sara Sassner

Elevassistent

Frida Sjögren

Elevassistent

Elisabeth Skoglund

Legitimerad lärare

Catharina Skålberg

Samordnare

Anette Wennberg

Elevassistent

Mona Åsfält

Elevassistent

Magnus Åkesson

Legitimerad lärare

Henrik Arneng

Lärare Gymnasiet allm.ämnen

Jonas Asplund

Jonas Asplund

Idrottsinstruktör

Josefin Berg

Josefin Berg

Legitimerad lärare

Niclas Broström

Idrottsinstruktör

David Eliasson

David Eliasson

Legitimerad lärare

Kim Johansson

Kim Johansson

Enhetschef

Idrottsgymnasiet Karlstad

Birger Kjellstedt

Birger Kjellstedt

Idrottsinstruktör

Anton Leion

Anton Leion

Idrottsinstruktör

Ronny Spjut

Ronny Spjut

Idrottsinstruktör

Alain Grenard

Kostchef

Sidan uppdaterad: 2024-02-19

Hittade du det du sökte på sidan?

Innehåll på sida