Hoppa till huvudinnehållet (tryck enter)

Kontaktpersoner studentsamverkan

Karlstads kommun har ett samarbete med Karlstads universitet för att studenterna vid Karlstads universitet ska få en bra arbetsmarknadsanknytning av sin utbildning. För varje utbildningsprogram som är relevant för kommunens verksamhet finns en utsedd kontaktperson.

Intresseanmälan för praktik eller examensarbete

Är du intresserad av att ha din praktik eller skriva ditt examensarbete hos oss? Då är du varmt välkommen att göra en intresseanmälan här. Observera att intresseanmälan inte gäller för VFU.

Gör en intresseanmälan i vårt rekryteringsverktyg Varbi.

Program Kontaktperson Telefon E-post
Samordnande funktion för Studentsamverkan Camilla Teigen 054-540 1093      camilla.teigen@karlstad.se
Biologiprogrammet Catharina Knutsson 054-540 6789 catharina.knutsson@karlstad.se
Civilekonomprogrammet Birgitta Nilsson 054-540 6761 birgitta.nilsson4@karlstad.se
Civilingenjör: Datateknik  Emil Joelsson 054-540 1255 emil.joelsson@karlstad.se
Fastighetsekonomi  Marie Sandberg  054-540 6666  marie.sandberg@karlstad.se 
Förskollärarprogrammet  Johanna Zander 054-540 3262 johanna.zander@karlstad.se 
Grundlärarprogrammet: Förskoleklass och grundskolans åk 1-3 Grundlärarprogrammet: Grundskolans åk 4-6 Johanna Zander  054-540 3262 johanna.zander@karlstad.se 
Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik, inr. Husbyggnad  Marie Sandberg  054- 540 6666  marie.sandberg@karlstad.se 
Högskoleingenjör: Datateknik (dataingenjör)  Emil Joelsson 054-540 1255 emil.joelsson@karlstad.se
Högskoleingenjörsprogrammet i elektroteknik  Anders Åkesson  054-540 7374  anders.akesson@karlstad.se 
Ingenjör energi- och miljöteknik  Johan Svartvik  054-540 7141 054-540 2737 

johan.svartvik@karlstad.se

Högskoleingenjör innovations- teknik och design  Emil Joelsson  054-540 1255  emil.joelsson@karlstad.se 
Högskoleingenjörsprogrammet i lantmäteriteknik och geografisk IT  Anders Gustavsson  054-540 4513  anders.gustavsson@karlstad.se 
Idrottsvetenskapliga programmet inr. idrottscoaching  Stephan Hammar  054-540 2517  stephan.hammar@karlstad.se 
Kommunikation och PR  Ylva Elofsson  054-540 1159  ylva.elofsson@karlstad.se 
IT- design programmet: Affärssystem och ekonomi  Emil Joelsson  054-540 1255  emil.joelsson@karlstad.se
IT- design: Systemdesign  Emil Joelsson  054-540 1255  emil.joelsson@karlstad.se
IT, projektledning och affärssystem  Emil Joelsson 054-540 1255  emil.joelsson@karlstad.se
Kompletterande pedagogisk utbildning  Henrik Fröling  054-540 1319  henrik.froling@karlstad.se 
Kulturvetarprogrammet  Gabriella Menerwa Kaasinen 054-540 5808  gabriella.menerwa.kaasinen@karlstad.se 
Matematikprogrammet  Birgitta Nilsson  054-540 6761  birgitta.nilsson4@karlstad.se 
Medier och kommunikation: 
Digitala medier och analys
Ylva Elofsson 054-540 1159  ylva.elofsson@karlstad.se  
Medier och kommunikation: Visuell kommunikation och design  Ylva Elofsson  054-540 1159  ylva.elofsson@karlstad.se 
Miljövetenskap/Miljö och säkerhet  Mikael Haster 054-540 4692  mikael.haster@karlstad.se 
Musiklärarprogrammet  Johanna Zander 054-540 3262   johanna.zander@karlstad.se 
Lantmätarprogrammet  Anders Gustavsson  054-540 4513  anders.gustavsson@karlstad.se 
Personal och arbetsliv  Camilla Teigen  054-540 1093  camilla.teigen@karlstad.se 
Politices kandidat  Frida Poulsen  054-540 4808  frida.poulsen@karlstad.se 
Psykologprogrammet  Pille Kustov  054-540 1298  pille.kustov@karlstad.se 
Rättsvetenskapligt program  Dan Tågmark  054-540 1004  dan.tagmark@karlstad.se 
Samhällsanalytiker med inriktning organisering  Frida Poulsen  054-540 4808  frida.poulsen@karlstad.se  
Samhällsplanerarprogrammet  Henrik Grund  054-540 5373  henrik.grund@karlstad.se 
Sjuksköterskeprogrammet 


Anna-Lena Mörk 

054-540 5884  anna-lena.mork@karlstad.se
Socionomprogrammet  Anette Bergman  054-540 5239  anette.bergman@karlstad.se 
Turismprogrammet  Marita Närtell  054-540 1070  marita.nartell@karlstad.se 
Webb och multimedia  Emil Joelsson 054-540 1255  emil.joelsson@karlstad.se
Yrkeslärarprogrammet  Henrik Fröling  054-540 1319  henrik.froling@karlstad.se 
Ämneslärarprogrammet gymnasieskolan  Henrik Fröling  054-540 1319  henrik.froling@karlstad.se