Koka vattnet i Åstorp, Vålberg

Karlstads kommun har utfärdat kokningsrekommendation för alla hushåll i området Åstorp i Vålberg från den 4 november. Rekommendationen gäller tillsvidare.

Grönyta med träd. I bakgrunden syns blått vatten. Himlen är blå.

80 nya träd planteras i Karlstads kommun

Under hösten och vintern 2026 kommer Karlstads kommun att plantera 80 nya träd runt om i kommunen. Den största satsningen sker på Lamberget, främst runt tjärnet, där det även kommer att anläggas en mikroskog.

Träd är viktiga för en stad på många sätt. De bidrar med ekosystemtjänster som till exempel att ta hand om dagvatten, främja goda livsmiljöer för insekter och kan sänka temperaturer på platser som blir heta under varma dagar.

– Träd bidrar med många viktiga värden i vår kommun. De skapar trivsamma miljöer, minskar bullernivåer och hjälper oss att hantera framtida utmaningar. Därför känns det väldigt bra att vi nu kan genomföra den här satsningen, säger Monika Bubholz, ordförande i teknik- och fastighetsnämnden.

3-30-300 målet

Totalt handlar det om 80 träd som ska planteras i befintliga grönområden och längst gator. I den siffran ingår inte träd som planteras i samband med olika byggprojekt i kommunen.

Planteringen sker utifrån två olika mål som kommunen har. Där det första är att vi ska återplantera dubbelt så många park- och gatuträd som tas bort. Det andra är det så kallade 3-30-300 målet.

– Målet är en viktig utgångspunkt för vårt arbete. Det innebär att alla ska kunna se minst tre träd från sitt hem, sin arbetsplats eller sin skola. Att trädens kronor ska täcka minst 30 procent av området och att det ska vara högst 300 meter till närmaste grönområde, säger Simon Ljungström, parkingenjör på teknik- och fastighetsförvaltningen.

Plantering av en mikroskog

Den största sammanhållna planteringen av träd som sker under hösten kommer att genomföras på Lamberget.

– Många av träden runt Lambergstjärnet börjar bli gamla, och de flesta är arter med relativt kort livslängd. Därför behöver vi nu etablera en ny generation träd som succesivt kan ta över när äldre träd försvinner. Annars riskerar vi att stå med få eller inga träd kvar, vilket skulle innebära att platsen förlorar många av de viktiga ekosystemtjänster som träden bidrar med, berättar Simon Ljungström.

Utöver trädplanteringarna vid Lamberget kommer vi även att anlägga en mikroskog i den norra delen av tjärnet. Syftet är att öka den biologiska mångfalden i området. Mikroskogen kommer att bli cirka 300 kvadratmeter stor och bestå av en stor variation inhemska träd- och buskarter. På relativt kort tid kan den utvecklas till en varierad skogsmiljö som skapar bättre förutsättningar för fler växter och djur.

Här ska arbetet utföras och tidplan

Träden har börjat planteras vid Lamberget. När arbetet där är klart kommer arbetet att fortsätta på andra platser.

Här kommer arbetet att fortsätta:

  • Molkom, det blir främst vid Stationsgatans körsbärsallé som får påfyllninf i de luckor som skapats över åren. Även grönytan norr om Graningevägens busshållplats kommer kompletteras med nya träd.
  • Runt om i Karlstad kommer vi göra mindre ersättningsplanteringar där träd tidigare tagits bort. Detta kommer bland annat att ske vid Hagatorget och Malmtorget.

Sidan publicerad: 2026-11-04

Hittade du det du sökte på sidan?