Alsters herrgård exteriörbild från norrsidan
Alsters herrgård

Alsters herrgård

Jobba hos oss

Är du intresserad av att jobba hos oss? Under sommarsäsongen är vi i behov av ett flertal guider samt personal till café och restaurang. Vi behöver löpande förstärkning vid evenemang och marknader och ibland även vid tillfälliga projekt.

Alsters herrgård har som målsättning att överträffa förväntningarna och strävar efter att ge besökarna en varm och välkomnande upplevelse. Värdskapet är av yttersta vikt där kärleken till det värmländska med berättartradition och kulturarv som grund, ska gå hand i hand med en brinnande entusiasm för mötet med våra gäster och en vilja att ge dem den allra bästa upplevelsen. Vi söker personer med stort hjärta och engagemang för kultur, litteratur och turism och behöver löpande personal till både herrgård, park och café.

Guide på Alsters herrgård

Herrgårdsguide

Inför sommaren 2026 söker vi ett antal guider till Alsters herrgård - Gustaf Frödings minnesgård. Tjänsterna är timanställningar på ca 50 % maj-september samt timmar i april för introduktion och utbildning. Vi söker i första hand guider som kan arbeta hela säsongen och inte enbart delar.

I arbetsuppgifterna ingår guidning om Gustaf Fröding och/eller i herrgårdsparken samt att sköta butiken/informationen. I detta ingår värdskap, ta emot bokningar och butiksförsäljning. En stor del av arbetet innebär administration då guiderna är delaktiga i bokningar och inkommande frågor till Alsters herrgård.

 

Kontaktperson

Alsters herrgård
Per-Olov Byh
Intendent

054-540 2441
per-olov.byh@karlstad.se

Kock

Du behöver ha vana vid service, jobba under stress samt jobba självständigt. Meriterande om du har några år i branschen.

Fasta arbetstider, dagtid mellan cirka klockan 10-17.

Mejla CV och personligt brev till alstersherrgardscafe@karlstad.se

Kontaktperson

Alsters herrgårdscafé
Jean Elias Jammine
073-783 46 88

Serveringspersonal

Vi ser gärna att du är social, stresstålig och serviceinriktad. Meriterande är tidigare erfarenhet inom restaurangbranschen.

Fasta arbetstider, dagtid mellan cirka klockan 10-18.

Maila CV och personligt brev till alstersherrgardscafe@karlstad.se

Kontaktperson

Alsters herrgårdscafé
Jean Elias Jammine
073-783 46 88

Sidan publicerad: 2024-02-14

Sidan uppdaterad: 2026-03-06

Hittade du det du sökte på sidan?