Diplomering i spanska - DELE
Här hittar du information om att diplomera sig i spanska exempelvis information om examenstillfällen och anmälan.
Internationellt gångbara diplom
Sundsta-Älvkullegymnasiet är ett av åtta gymnasium i Sverige som är certifierat att utfärda diplom i spanska som främmande språk.
Diplomen i spanska DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera) är officiella språkcertifikat som är framtagna av spanska staten. Diplomen är internationellt gångbara och intygar en bestämd kunskaps- och kompetensnivå i spanska. Diplomet finns på sex olika nivåer, enligt Europarådets nivåskala.
Anmälan
Du behöver inte gå på Sundsta-Älvkullegymnasiet eller studera inom Karlstads kommun för att genomföra diplomeringen.
Examenstillfällen
Här nedanför ser du datumen för respektive examenstillfälle på Sundsta-Älvkullegymnasiet under 2023.
Examenstillfälle | Nivåer som examineras | Sista dag för ansökan |
---|---|---|
12 maj | A1 och DELE Escolar A2/B1 | 15 mars |
13 maj | A1, A2, B1, B2, C1 och C2 | 15 mars |
13 oktober | A2, B1 och B2 | 6 september |
17 november | A1 och DELE Escolar A2/B1 | 11 oktober |
18 november | A1, A2, B1, B2, C1 och C2 | 11 oktober |
Kostnaden för att göra provet
Beroende på vilken nivå du examineras i gäller olika priser för att göra provet.
Du som är inskriven som elev på Sundsta-Älvkullegymnasiet kan få rabatt på provkostnaden.
- 25 procent om ni är tre eller flera sökande och registrerar er som grupp via Sundsta-Älvkullegymnasiet.
- 10 procent om du inte har fyllt 20 år vid provdatumet.
Observera att du som sökande har möjlighet att kombinera dessa rabatter. Det innebär att ni kan få 35 procent rabatt per person om ni är en grupp på tre personer som ännu inte fyllt 20 år.
Kontakt
Sidan uppdaterad: 2023-10-10
Hittade du det du sökte på sidan?